odborně nazývané snímací aparáty jsou ty, které si může pacient sám vyjmout z úst, slouží spíše k léčbě lehkých vad nebo na předléčení složitých vad před nasazením fixního aparátu a to hlavně v dětském věku. Snímací aparátky se rovněž používají po léčbě fixním aparátem k udržení dosaženého léčebného výsledku, jsou nazývány retenčními deskami a jsou to lidově řečeno taková „držátka“. V případě, že je léčba prováděna snímacím rovnátkem, jsou rovnátka podle sejmutých otisků obou čelistí a po určení barvy, vyrobeny v laboratoři. Při nasazení aparátku je pacient instruován, jak o rovnátko pečovat a jak časté budou pravidelné kontroly, které jsou důležité pro aktivaci drátků.
Snímací rovnátka mají omezený účinek na zuby, ale při správném nošení mohou působit velmi spolehlivě a výsledek může být více než uspokojivý. Snímací rovnátka jsou využívána především k léčbě dětí, které ještě nemají prořezány všechny stálé zuby, ale je třeba do chrupu zasáhnout, aby se vyvíjel co nejpříznivějším směrem.
Je ale nutné si zapamatovat: „bez aktivace drátků, aparátek nic nerovná a je nošen úplně zbytečně“! Proto je nutné docházet na pravidelné kontroly, které většinou probíhají po 6-8 týdnech. Ale jenom docházet na kontroly nestačí. Aby byl aparátek funkční a spolehlivě rovnal zuby, musí být nasazen v ústech nejméně 18 hodin denně. Pokud tomu tak není, nedá se počítat s úspěchem léčby.
Péče o snímací aparátek:
Snímací rovnátka a retenční desky mají tu výhodu, že je lze snadno z úst vyndat a vyčistit samostatně zuby i rovnátka. Na rovnátka stačí vyřazený kartáček na zuby a ze všech stran je pod tekoucí vodou očistit. Nepoužívejte zubní pastu, rovnátka by poškrábala. Nejlepším čisticím prostředkem je voda v kombinaci s mýdlem.