Nejčastější dotazy

Proč podstoupit ortodontickou léčbu?
Poměrně velké procento populace má křivé či stěsnané zuby. Za to většinou může genetická výbava našich předků, po kterých dědíme velikost zubů, jejich polohu a velikost čelistí. Ortodontická léčba je schopna posunout takovéto zuby do ideální pozice. To pomůže nejen ke zlepšení jejich vzhledu a tím získání atraktivnějšího úsměvu, ale také pro lepší funkci skusu a zároveň i k usnadnění ústní hygieny.

Jaký věk je vhodný pro začátek ortodontické léčby?
Léčba nepravidelností zubů by se měla zahájit v době, kdy dětem začnou prořezávat stálé zuby nebo když je vývoj chrupu dokončený. Obvykle ortodontická léčba probíhá lépe u dětí, ale díky vývoji fixních aparátků tuto terapii mohou podstoupit i dospělí. Obecně lze říci, že rovnátka se dají nosit v každém věku.

Jak probíhá léčba?
Ortodontická léčba může být realizována různými druhy aparátů, které jsou mezi lidmi známy jako „rovnátka“. Dělí se na dvě skupiny: snímací rovnátka, které si může pacient před jídlem nebo sportem vyjmout z úst a fixní (pevné) rovnátka, které jsou pevně přilepené na zubech.

Co je snímací aparát?
Mezi snímatelné aparáty patří různé typy deskových nebo i funkčních aparátů, které jsou používány u dětí k léčbě jednodušších vad nebo předléčení vad těžšího charakteru, po kterém následuje léčba fixním aparátem. Více v rubrice „Snímací rovnátka“

Co je fixní aparát?
Fixní aparát se skládá ze zámečků a kroužků, které jsou pevně přilepené na zuby. Zámky a kroužky jsou spojeny drátem, kterým upravujeme tvar oblouku a po němž posunujeme zuby. Na rozdíl od snímacích aparátů je fixní aparát v ústech pacienta 24 hodin denně a tím je zajištěno nepřetržité působení na zuby. Někdy bývají fixní aparáty po určitou dobu léčby kombinovány s různými vyjímatelnými doplňky. Více v rubrice „Fixní rovnátka“

Co je retenční fáze ortodontické léčby a kdy probíhá?
Následuje po skončení posunu zubů, kdy je chrup v korektním postavení. Vzhledem k tomu, že se zuby mohou v různé míře vracet do původní polohy, musí se tato pozice po určitou dobu stabilizovat. Toto období se nazývá retenční fáze a aparáty, které drží zuby na svém místě se nazývají retainery.

Jaká je úspěšnost léčby?
Úspěch závisí na mnoha okolnostech: schopnostech ortodontisty, nadšení a spolupráci pacienta, ale i rodičů. Je důležité pravidelně docházet na kontroly a držet se všech instrukcí ortodontisty. U léčby dětských pacientů je velmi důležité, aby bylo dítě minimálně stejně tak motivované jako jeho rodiče.

Je výsledek ortodontické léčby trvalý?
I po retenci je normální, že se v průběhu života mohou zuby v menší míře pohnout, takže nemůže být poskytnuta žádná trvalá záruka. Nicméně je neobvyklé, že by se zuby pohnuly natolik, aby byla potřebná další léčba.

Jak dlouho trvá ortodontická léčba?
Délka léčby závisí na typu vady, druhu použitého aparátu, na schopnosti pohybu zubů, na tom zda byly extrahovány některé zuby a v neposlední řadě také na spolupráci pacienta. Léčba se v důsledku špatné hygieny a nedostatečné spolupráce pacienta může prodloužit. Fixní aparáty se obvykle nosí mezi 12 až 24 měsíci, u závažnějších vad i déle.

Mohu pociťovat bolest?
Samotné nasazení rovnátek nebolí, ale všechny aparáty mohou být z počátku nepohodlné, neboť ústa jsou velmi citlivá na změny a bude trvat několik dní, než si na aparát zvyknete. Obvykle první 3-4 dny po nasazení fixního rovnátka je pociťován nepříjemný tlak na zuby, při horší snášenlivosti mohou pomoci analgetika, další dny obtíže ustupují a za týden už je vše v pořádku. Některé části rovnátek mohou být nepříjemně vnímány na dásních či rtech, mohou dokonce způsobit bolestivé otlaky sliznice. Při návštěvě, kdy se budou lepit rovnátka, dostanete ochranný vosk, který můžete umístit přes části rovnátka, které Vám způsobují obtíže.